O projekte: Pán noci, dcéra slnka

Dušan Valent, 2022-09-10 15:56:00

Príbeh z ďalekej budúcnosti, v ktorom sa tajomstvá hlbokého kozmu prelínajú so záhadami prastarých mýtov a sú okorenené štipkou akcie a humoru.

Pán noci, dcéra slnka je fantastický, na pokračovanie zverejňovaný príbeh, ktorý čerpá inšpiráciu nielen zo žánrov fantasy a sci-fi, ale taktiež z najnovších výskumov ďalekých exoplanét a z prastarých indoeurópskych a semitských mýtov. A tu a tam dokonca i z paleontológie a archeológie. 

 

Dej samotný je zväčša plne vážny, no postavy – prinajmenšom niektoré z nich – čelia výzvam, hrozbám a nešťastiam, ktoré na ne neľútostne vrhá autor, s menšou či väčšou dávkou sebevlastného sarkazmu alebo humoru.    

 

Autorom projektu je šéfredaktor magazínu Ľudia, mýty & dejiny, ktorý projekt zastrešuje – vedecký publicista a lektor Dušan Valent. Texty sú svedectvom, že roky písania a rozprávania o vesmíre a pradávnej minulosti sa nezaobídu bez následkov. Skôr či neskôr sa pomiešajú do takej miery, až vyvolajú výbušnú, kvázi literárnu reakciu. 

 

Pán noci, dcéra slnka je experimentálny projekt. Prichádza s množstvom originálnych vizuálov – z nemalej časti vytvorených profesionálnou ilustrátorkou. A hlavne: to, či bude pokračovať, ako bude pokračovať, a ako sa rozrastie, sa bude odvíjať od čitateľskej odozvy (ak sa vám zapáči, dajte nám vedieť – ak sa vám zhnusí, odpustite nám!). 

 

Zainteresovaní čitatelia a poslucháči (chystáme aj audio verzie kapitol), ktorí sa rozhodnú chod projektu podporiť, získajú viaceré výhody. Viac informácií nájdete na Patreone projektu.

 

Poďakovanie autora

Tu zverejnený text nepochybne zďaleka nie je dokonalý. Ak je však aspoň znesiteľný, čo dúfam, veľkú zásluhu na tom má ochota a obetavosť testovacích čitateľov. Len vďaka ich pozornému oku a nezištnej pomoci sa v jednotlivých kapitolách podarilo vychytať mnohé väčšie či menšie muchy (takže sa konečne črtajú kontúry toho, nad čím tieto muchy tak koncentrovane poletovali...). 

 

Vďaka patrí v prvom rade manželke Julke, ktorá jednotlivé kapitoly čítala a pripomienkovala opakovanie, naprieč tŕnistou cestou od prvého draftu napokon nepoužitého prológu. 

 

Nadia mi poskytla množstvo cenných postrehov a pomohla po desaťročnej prestávke vrátiť myseľ do režimu písania beletrie. Bicyklovať človek nezabudne, písať príbehy však evidentne áno. Baja, Jojo, Karin, Martin, Milada, Mária a Viki mi pomohli ako konštruktívnymi radami, tak povzbudením v kritických chvíľach, keď som zvažoval, že rozpracovaný text zanechám. Za dodatočnú spätnú väzbu na úplne prvý draft, ktorý napokon takmer vôbec nepripomína súčasnú podobu textu, tiež ďakujem Paule, Janovi a Pavlovi.

 

Za podporu na Patreone ďakujem Janke Chupáčovej a Štefanovi Olšavovi.

 

DV


Komentáre: